Organizm kobiety w okresie 9 miesięcy ciąży przechodzi szereg zmian w każdym układzie ciała. Przygotowując plan opieram się na wiedzy z zakresu fizjologii, fizjoterapii ogólnej, fizjoterapii uroginekologicznej, anatomii, położnictwa, 20 letniego doświadczenia w zakresie instruktora fitness i fizjoterapeuty.
Na wstępie naszej współpracy przeprowadzam szczegółowy wywiad medyczny z klientką. Istotne jest poznanie historii zdrowotnej mojej podopiecznej: oceniam postawę ciała, rozmawiamy o dolegliwościach, o przebiegu ciąży, wcześniejszych ciążach, o potrzebach i samopoczuciu. Dla mnie poznanie historii zdrowotnej i aktualnej formy klientki jest podstawą do przygotowania odpowiedniego terapeutyczno-zdrowotnego programu treningowego dla przebiegu całej ciąży i zmian w obrębie każdego z trymestrów. Każda z nas jest inna i mimo typowych dolegliwości i zmian w obrębie narządu ruchu w przebiegu ciąży, indywidualnie dobieram program ćwiczeń i terapii. Nie każdej kobiecie potrzebne będzie to samo. Treningi zmieniają się tak jak zmienia się ciało kobiety. Uwzględniam aktualne samopoczucie, uczę słuchania swojego organizmu, a moim zadaniem jest dopasowanie programu do aktualnych i zmieniających się w przebiegu ciąży możliwości i aktualnego samopoczucia ćwiczącej.
WAŻNE INFORMACJE PRZED ROZPOCZĘCIEM SESJI ĆWICZENIOWYCH:
- Twoja ciąża nie może być zagrożona
- Przez rozpoczęciem programu zalecam konsultację z lekarzem prowadzącym i uzyskanie pisemnej zgody o braku przeciwskazań do ćwiczeń.
- Jeśli jesteś osobą bardzo aktywną fizycznie zanim zaszłaś w ciążę, możemy rozpocząć sesje treningowe od początku ciąży, pod warunkiem Twojego dobrego samopoczucia
- Jeśli jesteś osobą, która wcześniej nie byłą aktywna fizycznie, zalecam rozpoczęcie cwiczeń dopiero po I trymestrze (po 12 tygodniu ciąży)
Twoje korzyści
- utrzymanie sprawności i mobilności ciała
- aktywizacja mięśni dna miednicy i mięśni brzucha (działania profilaktyczne)
- poprawa postawy ciała
- poprawa krążenia
- minimalizacja przeciążeń i bólu
- profilaktyka czynności dnia codziennego
- zapobieganie okołoporodowym powikłaniom
- szybszy powrót do formy po porodzie
- wzrost świadomości pracy Twojego ciała
- łatwiejsze funkcjonowanie w dniu codziennym
- stała opieka i kontrola podczas sesji treningowych
- dopasowanie ćwiczeń do indywidualnych predyspozycji, samopoczucia i potrzeb
- poprawa samopoczucia
- fizjoterapia przeciwbólowa i wspierająca
Przeciwwskazania do podjęcia treningu
- krwawienia w każdym trymestrze
- wielowodzie, małowodzie
- ciężkie choroby płuc
- choroby nerek
- ciężkie choroby serca
- ciąża mnoga (trojaczki)
- hipotrofia płodu
- pęknięcie błon płodowych
- niewydolność cieśniowo-szyjkowa
- łożysko przodujące po 26 t.c.
- nadciśnienie ciążowe (140/90 w spoczynku)
- nieprawidłowo usadowione łożysko
- choroby tarczycy