Rozstęp mięśni prostych brzucha, to nic innego jak poszerzenie się biegnącej pomiędzy nimi kresy białej(z łac. linea alba) powodującej oddalenie się od siebie mięśni prostych brzucha.
CZYM JEST KRESA BIAŁA?
To silne pasmo łącznotkankowe, które leży w płaszczyźnie pośrodkowej między mięśniami prostymi brzucha i przyczepia się u góry do wyrostka mieczykowatego mostka, a od dołu – do górnego brzegu spojenia łonowego.
Kresa biała jest tkanką łączną, która powstaje ze skrzyżowania włókien ścięgnistych mięśni skośny zewnętrznych, skośnych wewnętrzny strony prawej i lewej oraz położonego najgłębiej mięśnia poprzecznego brzucha oraz pochewki mięśnia prostego brzucha. Ponieważ w większej części kresy białej włókna ścięgniste obu mięśni skośnych zewnętrznych biegną skośnie od góry, zaś włókna obu mięśni skośnych wewnętrznych — biegną skośnie od dołu, w miejscu ich skrzyżowania powstają małe równoległoboczne otworki, przez które przechodzą gałązki nerwowe i naczyniowe. Szczeliny te mogą czasem powiększać się pod naporem trzew jamy brzusznej i w ten sposób powstają przepukliny kresy białej; zawierają one przeważnie części sieci większej (tkanki tłuszczowej z jamy brzusznej).
KIEDY DOCHODZI DO ROZEJŚCIA MIĘŚNI PROSTYCH BRZUCHA?
W ciąży zwłaszcza od II trymestru w wyniku powiększającej się macicy stopniowo dochodzi do rozciągania powłok brzusznych i rozchodzenia się mięśni prostych brzucha na boki w połączeniu z niewydolnością mięśnia poprzecznego brzucha. Co za tym idzie kresa biała ulega rozciągnięciu, niekiedy osłabieniu, co również może doprowadzić w skrajnych przypadkach do przepuklin. Kresa najsłabsza i najcieńsza jest w okolicy pępka, co powoduje, że w 52% to właśnie tutaj poszerzenie i osłabienie kresy białej występuje najczęściej.
Na rozejście kresy białej narażeni są również mężczyźni. Czynnikami ryzyka stają się tu nadwaga, zbyt ciężkie treningi, niewłaściwie wykonywane ćwiczenia mięśni brzucha, złe nawyki w toalecie, niewłaściwa postawa ciała oraz przeciążenia tj: niewłaściwe dźwiganie czy chroniczny kaszel.
Czynniki ryzyka związane z ciążą
- duża ilość wód płodowych
- ciąża mnoga
- zbyt duży przyrost masy ciała
- duża waga noworodka (powyżej 4kg)
- wiek matki powyżej 34 r.ż.
- parcie w drugim okresie porodu
- słabe mięśnie brzucha
- niewydolność mięśni dna miednicy
Inne czynniki ryzyka
- niewydolność tkanki łącznej
- nieprawidłowe ćwiczenia np. mięśni brzucha
- intensywne sporty
- operacje brzucha
- otyłość
- powtarzane dźwiganie, chroniczne naciągnięcie, kasłanie
- niewłaściwa postawa ciała
- zaburzona równowaga napięć mięśniowych
Cel terapii
- przywrócenie równowagi napięć mięśniowych
- rozluźnienie struktur przeciążonych
- reedukacja
- odbudowa napięcia kresy białej
- odbudowa funkcji mięśni brzucha
- kontrola efektów
Czego możesz oczekiwać podczas terapii
- indywidualnego wywiadu
- oceny stanu powłok brzucha
- testu funkcji kresy białej
- testu napięcia kresy białej
- ocenę profilu brzucha
- analizę postawy ciała
- w razie konieczności ocenę napięcia mięśni dna miednicy
- terapię manualną
- dobór indywidualnych ćwiczeń
- nauka właściwego napinania mięśni
- mobilizację blizny w przypadku zabiegów operacyjnych na brzuchu
- edukacji i profilaktyki dnia codziennego
- taping powłok brzucha