Wiele kobiet po porodzie chciałoby by ich ciało powróciło jak najszybciej do jak najlepszych kształtów sprzed ciąży. Dodatkowo wszechobecny kult ciała oraz moda na bycie „fit” wywołują presję na młode mamy, co wpływa na poczucie, że im szybciej tym lepiej.
Mimo mnóstwa informacji jakie znaleźć można w internecie o ciąży i połogu, niestety nadal nie ma rzetelnej informacji jak powinien przebiegać po kolei powrót do aktywności po porodzie, jak ciało zmieniło się w przebiegu ciąży, dlaczego potrzebuje odpoczynku w okresie połogu, dlaczego konieczna jest odpowiednia regeneracja w okresie połogu, dlaczego już w okresie połogu możesz rozpocząć odpowiednie ćwiczenia ? Wiele jest jeszcze pytań i niejasności.
Wychodzę z założenia, że nakazanie pacjentce nie robienia czegoś w okresie połogu, bo tego nie wolno, bez wyjaśnienia dlaczego, po co, bez zrozumienia procesu zmian w organizmie i pokazania tych zmian na jej ciele – to powrót do aktywności będzie niewłaściwy, bo bez świadomości i zrozumienia przez pacjentkę zagrożeń, a co za tym idzie mogących w przyszłości wystąpić niekorzystnych skutków poporodowych.
Wyjaśnienie, zrozumienie, zaakceptowanie, wdrożenie – to podstawy do tego by kobieta po porodzie dokładnie wiedziała jak postępować i była zaopatrzona w wiedzę. Postanowiłam zorganizować warsztat, by w jednym konkretnym dniu przekazać po kolei wszystkie informacje niezbędne do zrozumienia procesu zmian w ciele i jak po kolei rozpocząć aktywność po porodzie.
Warsztat pod nazwą TWOJE CIAŁO PO PORODZIE – jego pierwsza edycja odbyła się w dniu 28 października 2017 roku, w sobotę. Przez ponad godziny omówiłyśmy m.in.:
- Dlaczego zmienia się środek ciężkości ciała w ciąży i dlaczego sylwetka zmienia swój kształt i cała postawa ciała (po kolei od stóp do głowy analizowałyśmy każdy element ciała, gdzie są przeciążenia, gdzie pojawiają się przykurcze, a gdzie dochodzi do zbytniego rozluźnienia).
- Macica i jej więzadła – gdzie się znajdują, dlaczego są przeciążone po porodzie, co im grozi po porodzie, jeśli nie ma odpowiedniej regeneracji i jakie mogą wystąpić problemy w późniejszym czasie.
- Omówiłyśmy zmiany w obrębie mięśni dna miednicy (troszkę anatomii, fizjologii oraz patologii i roli mięśni dna miednicy w odpowiedniej pracy całej tłoczni brzusznej)
- Jak zachowuje się brzuch w ciąży, co się nim dzieje po porodzie i jak dbać o profilaktykę przeciw rozejściu kresy białej.
- Jak powinna odbywać się właściwa terapii mięśni brzucha
- Profilaktyka okołoporodowa i ergonomia dnia codziennego po porodzie
- Fizjoterapia połogowa – dlaczego konieczna i niezbędna (a tu m.in.: ćwiczenia w pierwszych dobach po porodzie, jeszcze w szpitalu)
- Omówiłyśmy etapy wdrażania się i przygotowywania organizmu do swoich ulubionych aktywności i sportów
Mam w planach kolejne edycje tego warsztatu, ponieważ widzę, że temat jest potrzebny i spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony Pań, co niezwykle mnie cieszy. Już dziś serdecznie zapraszam na kolejne edycje i śledzenia informacji na stronie.