Czym jest fizjoterapia w połogu – to nic innego jak opieka na młodą mamą, a więc odpowiednie ćwiczenia i zabiegi, które powinny rozpocząć się już kilka godzin po porodzie. Takie ćwiczenia można stosować już 10-12 godzin po porodzie fizjologicznym i 12-24 godziny po cesarskim cięciu.

Fizjoterapia połogowa jest niezwykle ważną dziedziną fizjoterapii, niestety jednak z powodu braku wiedzy, informacji i edukacji, wiele kobiet po porodzie pozostaje samym sobie. Nie wiedzą co robić dalej, czego unikać, a co jest wskazane, jak ćwiczyć, a czego nie ćwiczyć, jaką profilaktykę zastosować by uchronić się przed następstwami niewłaściwych zachowań. Wcześnie i odpowiednio podjęte zabiegi terapeutyczne mogą pomóc kobiecie w przeciwdziałaniu niekorzystnym zmianom, które wywołał poród i cały okres ciąży. Dlaczego szybko podjęte działania fizjoterapeutyczne dają efekty ? Bowiem w okresie połogu kobieta jest jeszcze pod wpływem działania hormonu relaksyny, który ma działanie rozluźniające więzadła, stawy i mięśnie. Wykorzystanie tego zjawiska daje możliwość szybszego ukształtowania sylwetki kobiety (ciało jest elastyczne jak modelina i lepiej poddaje się działaniom terapeutycznym).

Na jakie zmiany możemy mieć wpływ podczas wczesnej fizjoterapii:

 • Zapobieganie powikłaniom zakrzepowego zapalenia żył w połogu
 • Poprawie wyglądu mięśni brzucha i szybszego jego powrotu do sprawności
 • Zmniejszenie bóli kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego,
 • Szybsze obkurczanie i opróżnianie się macicy (inwolucja)
 • Zapobieganiu powikłaniom w postaci wysiłkowego nietrzymanie moczu
 • Zapobieganiu powikłaniom związanym z obniżeniem narządu rodnego
 • Likwidacja bóli ze strony blizny po cesarskim cięciu i tworzenia się zrostów
 • Bóle i następstwa po cięciu krocza (jeśli do takowego doszło)
 • Wyrównaniu zmian w statyce ciała kobiety (poprawa postawy ciała, zapewnienie synergii pracy ciała wszystkich mięśni, przywrócenia równowagi napięć mięśniowych)
 • Poprawę nastroju psycho-fizycznego młodej mamy
 • Profilaktykę w codziennych czynnościach, które pomogą w szybszym powrocie organizmu kobiety do stabilizacji i sprawności ( nauka ochrony słabych struktur ciała np. brzuchem, grzbiet; nauka siadania, wstawania, karmienia, właściwego noszenia maluszka, właściwych profilaktycznych zachowań w toalecie)

Fizjoterapia powinna rozpocząć się już w szpitalu, gdzie skupiać się powinniśmy na:

 • Ćwiczeniach przeciwzakrzepowych
 • Ćwiczeniach mięśni krocza
 • Ćwiczeniach oddechowych
 • Pionizacji ciała
 • Nauce siadania i wstawania

Co składa się na Fizjoterapię w połogu tuż po wyjściu ze szpitala:

 • Przeprowadzenie indywidualnego wywiadu
 • Analiza przez terapeutę wykonywanych codziennych czynności przez pacjentkę.
 • Nauka przyjmowania właściwych wzorców przez pacjentkę, dostosowanie pozycji (podczas leżenia, wstawania, siadania, karmienia piersią i/lub butelką, kąpania, przewijania) do stanu pacjentki, z zachowaniem zasad profilaktyki. Wszystko w celu zapewnienie ochrony słabych struktur ciała i likwidacji pogłębiania zmian powstałych w okresie ciąży.
 • Ocena zakresu ruchomości stawów wraz z oceną sylwetki pacjentki. Nauka przyjmowania właściwej i świadomej postawy ciała pacjentki w przestrzeni , indywidualne wskazówki profilaktyki , w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych i szybszego powrotu do pełnej sprawności po ciąży.
 • Terapia ukierunkowana na gojenie rany i mobilizację blizn,
 • Ocena stanu powłok brzusznych (wielkości i rozmiaru rozstępu brzucha). Zastosowanie indywidualnej terapii oraz ćwiczeń domowych odpowiednio dostosowanych do potrzeb pacjentki.
 • Ocena stanu mięśni dna miednicy
 • Indywidualne wskazówki do profilaktyki mięśni dna miednicy
 • Dostosowanie indywidualnych ćwiczeń ukierunkowanych na poprawę sylwetki, poprawę stanu brzucha, mięśni dna miednicy, oceny pracy przepony w kierunku zapewnienie synergicznej pracy mięśni dna miednicy, mięśni brzucha, grzbietu, mięśni oddechowych.
 • Jeśli stan pacjentki tego wymaga – również taping.

Większość kobiet przyjmuje za naturalne takie symptomy jak ból kręgosłupa, utrzymujący się dyskomfort w obrębie krocza po porodzie, zmniejszone doznania seksualne, popuszczanie moczu w czasie zwiększonego wysiłku czy zwiotczały brzuch. Tymczasem zarówno tym, jak i wielu innym objawom, pojawiającym się w połogu i później, można zapobiegać lub skutecznie je leczyć, bez ingerencji farmakologicznej czy chirurgicznej. Dlatego też, im wcześniej podjęta fizjoterapia po porodzie, tym da lepsze rezultaty w późniejszym okresie życia, pozwoli kobiecie szybciej powrócić do formy po porodzie, cieszyć się swoją sylwetką i kobiecością, zabezpieczany przez mogącymi w dalszej konsekwencji pojawić się powikłaniami trudniejszymi do wypracowania. Wcześnie
i odpowiednio podjęta fizjoterapia w połogu jest uważam niezbędna jeśli kobieta planuje szybko wrócić do swojej ulubionej aktywności fizycznej, poprawić sylwetkę i cieszyć się zdrowiem na długie lata.

Co o nas mówią?

Zapraszamy do kontaktu

FitFemina – Izabela Ślęzak-Walczybok

Marta Kaszubowska
tel.: +48 604 250 440
e-mail: marta.kaszubowska@fitfemina.pl


umów wizytę do Marty

Izabela Ślęzak-Walczybok
tel.: +48 606 721 668
e-mail: biuro@fitfemina.pl


umów wizytę do Izy

Ewelina Bojarynos
tel.: +48 600 275 117
e-mail: ewelina.bojarynos@fitfemina.pl


umów wizytę do Eweliny

Katarzyna Kapturkiewicz
tel.: +48 507 346 745
e-mail: katarzyna.kapturkiewicz@fitfemina.pl


umów wizytę do Kasi

Jacek Walczybok
tel.: +48 604 937 996
e-mail: jacek.walczybok@fitfemina.pl

Z uwagi na charakter pracy przy pacjentce, nie zawsze jesteśmy w stanie odebrać telefon. Bardzo prosimy o pozostawienie treści wiadomości i danych kontaktowych w poniższym formularzu. Oddzwonimy najszybciej jak to będzie możliwe. Dziękujemy za wyrozumiałość.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w powyższym formularzu, wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wysłaną przeze mnie wiadomość. Przesłane w formularzu dane osobowe będą przetwarzane przez administratora zgodnie przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2002 roku Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Podanie danych jest dobrowolne. Administrator umożliwia wgląd do własnych danych osobowych i zapewnia prawo ich poprawiania, jak i usunięcia.

  Mediqualis
  Phenix Liberty
  Fundacja Aenon
  Bistrot Italiano
  Indiba
  Centrum Wspierania Płodności
  Medfemina Szpital
  Płodna Platforma
  ProFi Fitness
  SPJMedia
  Studio Projektowe DESIGNIO
  Świadoma Mama
  Bodyway
  Medfemina