Wysiłkowe nietrzymanie moczu określane jest w 3 stopniach zaawansowania swoich dolegliwości i objawów.

POZIOM 1 – określamy go wtedy, gdy mamy do czynienia z pojawianiem się wycieku moczu podczas sprowokowania bardzo mocnego i intensywnego wzrostu ciśnienia śródbrzusznego, np. atak śmiechu, ataki kaszlu, podskoki, bieganie, potknięcie się. Często padnie zdanie ze strony pacjentki:” A tak sporadycznie przy okazji kropelka poleci, ale nic sie nie dzieje….”

POZIOM 2 – określamy go wtedy, gdy już nie jest potrzebna tak duża siła wywołująca gwałtowny wzrostu ciśnienia śródbrzusznego, jak na poziomie 1, a więc łagodna aktywność już powodująca wyciek moczu , np: wychodzenia z samochodu, wstanie z krzesła.

POZIOM 3 – zdefinujemy go wtedy, gdy totalnie niewielki ruch spowoduje wyciek moczu, a jeszcze często nawet nie jest przyjęta pozycja spionizowana, a mimo to wyciek moczu pojawia się np.: w nocy obrócenie się z boku na bok, kaszlnięcie w pozycji leżącej.

Najłatwiej wyleczyć i zlikwidować 1 stopień nietrzymania moczu, gdyż takie sporadycznie incydenty już dają sygnał ostrzegawczy, że coś zaczyna nam się psuć w systemie. Jest to poziom najłatwiejszy do wyleczenia zachowawczo i bez interwencji chirurgicznej. Często zdarza się, że zmiana nawyków, lub wyrównanie napięć w obrębie ciała i wdrożenie nowych zasad ergonomii zlikwiduje problem.

Najtrudniejszy do fizjoterapii jest poziom 3. Taki stopień nietrzymania moczu będzie już związany często ze zmianami strukturalnymi w systemie wieszadłowo-podtrzymującym. Będziemy mieć tu często do czynienia z obniżeniami narządów miednicy mniejszej, z uszkodzeniami struktur ( naderwaniami więzadeł i powięzi). W tym przypadku często już będzie konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego.

Nie bagatelizujmy pierwszych sygnałów nawet tego sporadycznego wycieku moczu ( w postaci kropelki). To już jest znak, że należy się tym zająć, udać do fizjoterapeuty uroginekologicznego i w sposób zachowawczy pozbyć się problemu.

Co o nas mówią?

Zapraszamy do kontaktu

FitFemina – Izabela Ślęzak-Walczybok

Marta Kaszubowska
tel.: +48 604 250 440
e-mail: marta.kaszubowska@fitfemina.pl


umów wizytę do Marty

Izabela Ślęzak-Walczybok
tel.: +48 606 721 668
e-mail: biuro@fitfemina.pl


umów wizytę do Izy

Ewelina Bojarynos
tel.: +48 600 275 117
e-mail: ewelina.bojarynos@fitfemina.pl


umów wizytę do Eweliny

Katarzyna Kapturkiewicz
tel.: +48 507 346 745
e-mail: katarzyna.kapturkiewicz@fitfemina.pl


umów wizytę do Kasi

Jacek Walczybok
tel.: +48 604 937 996
e-mail: jacek.walczybok@fitfemina.pl

Z uwagi na charakter pracy przy pacjentce, nie zawsze jesteśmy w stanie odebrać telefon. Bardzo prosimy o pozostawienie treści wiadomości i danych kontaktowych w poniższym formularzu. Oddzwonimy najszybciej jak to będzie możliwe. Dziękujemy za wyrozumiałość.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w powyższym formularzu, wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wysłaną przeze mnie wiadomość. Przesłane w formularzu dane osobowe będą przetwarzane przez administratora zgodnie przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2002 roku Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Podanie danych jest dobrowolne. Administrator umożliwia wgląd do własnych danych osobowych i zapewnia prawo ich poprawiania, jak i usunięcia.

  Mediqualis
  Phenix Liberty
  Fundacja Aenon
  Bistrot Italiano
  Indiba
  Centrum Wspierania Płodności
  Medfemina Szpital
  Płodna Platforma
  ProFi Fitness
  SPJMedia
  Studio Projektowe DESIGNIO
  Świadoma Mama
  Bodyway
  Medfemina