Istnieje na świecie międzynarodowa organizacja zajmująca się problemem nietrzymania moczu o nazwie Międzynarodowe Towarzystwo Inkontynencji  (International Continence Society – ICS). Wg nomenklatury tego towarzystwa Nietrzymanie Moczu (NTM) jest to niezależny od naszej woli wyciek moczu.

Wg ICS wyróżnia się 3 rodzaje nietrzymania moczu:

 1. WYSIŁKOWE NIETRZYMANIE MOCZU (WNM) – czyli wyciek moczu podczas aktywności np: podnoszenie przedmiotów, kichanie, kasłanie, podskoki, wstawanie z łóżka, wychodzenie z samochodu i wszędzie tam, gdzie pojawia się gwałtowny wzrost ciśnienia w jamie brzusznej.
 2. NAGLĄCE NIETRZYMANIE MOCZU (NNM), a więc wyciek moczu poprzeczny gwałtownym uczuciem parcia na pęcherz ( i jest to nagła, niemożliwa do opanowania chęć oddania moczu) np. spacerujesz i nagle pojawia się parcie na pęcherz, którego nie jesteś w stanie powstrzymać i dochodzi do wycieku moczu.
 1. MIESZANE NIETRZYMANIE MOCZU – to połączenie WNM oraz NNM, czyli wyciek moczu pojawia się zarówno podczas parcia nagłego na pęcherz oraz podczas wysiłku fizycznego, kasłania, kichania, ataku śmiechu.

Pozostałe inne i rzadziej występujące rodzaje nietrzymania moczu, to wg ICS:

 • MOCZENIE NOCNE – niekontrolowany wyciek moczu odbywający się w nocy
 • NYKTURIA – dolegliwość, która polega na minimum 2-krotnym wybudzaniu nas w nocy ze snu z powodu odczuwania parcia na pęcherz i chęci oddania moczu.
 • ZESPÓŁ NADAKTYWNEGO PĘCHERZA (Over Active Bladder) , definiowany jako występowanie parcia naglącego , częstomoczu dziennego lub nocnego z nietrzymaniem moczu lub beż tego objawu.

POZACEWKOWE NIETRZYMANIE MOCZU – czyli wyciek moczu pojawiający  się inną drogą niż przez cewkę moczową. Powodem może być przetoka pęcherzowo-pochwowa lub wady rozwojowe.

Co o nas mówią?

Zapraszamy do kontaktu

FitFemina – Izabela Ślęzak-Walczybok

Marta Kaszubowska
tel.: +48 604 250 440
e-mail: marta.kaszubowska@fitfemina.pl


umów wizytę do Marty

Izabela Ślęzak-Walczybok
tel.: +48 606 721 668
e-mail: biuro@fitfemina.pl


umów wizytę do Izy

Ewelina Bojarynos
tel.: +48 600 275 117
e-mail: ewelina.bojarynos@fitfemina.pl


umów wizytę do Eweliny

Katarzyna Kapturkiewicz
tel.: +48 507 346 745
e-mail: katarzyna.kapturkiewicz@fitfemina.pl


umów wizytę do Kasi

Jacek Walczybok
tel.: +48 604 937 996
e-mail: jacek.walczybok@fitfemina.pl

Z uwagi na charakter pracy przy pacjentce, nie zawsze jesteśmy w stanie odebrać telefon. Bardzo prosimy o pozostawienie treści wiadomości i danych kontaktowych w poniższym formularzu. Oddzwonimy najszybciej jak to będzie możliwe. Dziękujemy za wyrozumiałość.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w powyższym formularzu, wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wysłaną przeze mnie wiadomość. Przesłane w formularzu dane osobowe będą przetwarzane przez administratora zgodnie przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2002 roku Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Podanie danych jest dobrowolne. Administrator umożliwia wgląd do własnych danych osobowych i zapewnia prawo ich poprawiania, jak i usunięcia.

  Mediqualis
  Phenix Liberty
  Fundacja Aenon
  Bistrot Italiano
  Indiba
  Centrum Wspierania Płodności
  Medfemina Szpital
  Płodna Platforma
  ProFi Fitness
  SPJMedia
  Studio Projektowe DESIGNIO
  Świadoma Mama
  Bodyway
  Medfemina