NOWOŚĆ!
16-17.11.2024 – 2 dni (7 godzin dziennie)
Zapraszam Cię na moje nowe autorskie szkolenie: PFS® Trening Personalny Kobiet w Nietrzymaniu Moczu oraz Obniżeniach Narządów Miednicy Mniejszej.
Obniżenie narządów miednicy mniejszej, jak i nietrzymanie moczu stanowią szczególny problem zdrowotny kobiet, które w znaczący sposób obniżają komfort i jakość życia w postaci spadku pewności siebie, zmniejszeniu poczucia atrakcyjności i kobiecości.
W Polsce problem nietrzymania moczu dotyczy ponad 2 mln osób. Obniżenie narządów miednicy mniejszej (Pelvic Organ Prolapse – POP) może dotyczyć nawet 50% kobiet, które rodziły oraz ok. 2% kobiet, które nie były w ciąży. Jest to duży problem ekonomiczny i społeczny, a zmieniające się warunki życia, duża ilość spędzanego czasu w pozycjach siedzących, stres, niska aktywność fizyczna, wiek, menopauza, otyłość – z pewnością będą przyczyniać się do wzrostu częstotliwości występowania problemu nietrzymania moczu oraz obniżenia narządów miednicy mniejszej.
Trenerze, zadaj sobie poniższe pytania!
- Czy Ty jako Trener Personalny posiadasz umiejętności i kompetencje do odpowiedniego doboru ćwiczeń dla podopiecznej, która zgłosi się po pomoc?
- Czy jesteś świadomy, że Twoje obecne podopieczne mogą borykać się z nietrzymaniem moczu, bądź obniżeniem narządów miednicy mniejszej?
- Czy jesteś pewny, że Twoje dotychczasowe metody treningowe nie szkodzą podopiecznym?
- Czy wiesz jak poprowadzić ćwiczenia, aby nie pogarszać stanu, czy posiadasz odpowiednie przygotowanie merytoryczne?
- Nie wiesz od czego zacząć, nie wiesz jak zdiagnozować podopiecznych, jakie dobrać ćwiczenia i jak zaprogramować trening?
Zwykło się również uznawać, że problem wysiłkowego nietrzymania moczu oraz obniżenia narządów miednicy mniejszej dotyczy kobiet starszych lub kobiet po porodzie. Tymczasem przypadłość w bardzo wielu przypadkach dotyczy coraz młodszych Pań, a nawet nastolatek. Wiele kobiet, które ćwiczą lub są prowadzone przez swoich trenerów – trenują nieumiejętnie, nieświadomie pogarszając swój stan.
Czy przyznasz, że problem jest istotny i warty, aby posiadać specjalistyczną wiedzę? Czy chciałbyś stać się kompletnym specjalistą?
Trener personalny posiadający specjalistyczną wiedzę łączącą świat medycyny, fizjoterapii i treningu w wysiłkowym nietrzymaniu moczu oraz obniżeniu narządów miednicy mniejszej w sposób istotny i znaczący jest w stanie wesprzeć lekarzy oraz fizjoterapeutów w procesie przywracania sprawności i zmniejszania objawów. Połączenie współpracy na drodze lekarz – fizjoterapeuta – trener personalny, znacząco poprawia zdolność trzymania moczu, wpływa na lepsze samopoczucie i tym samym na poprawę komfortu życia kobiety.
Opracowałam dla Ciebie kompleksowe szkolenie, będące odpowiedzią na potrzeby kobiet, szukających pomocy u wiarygodnych specjalistów, znających specyfikę problemu.
PROGRAM SZKOLENIA:
- Fizjologiczna zdolność trzymania moczu (kontynencja).
- Definicja, rodzaje nietrzymania moczu z omówieniem stopni nasilenia i zaawansowania występowania dolegliwości.
- Czynniki ryzyka oraz przyczyny występowania nietrzymania moczu.
- Anatomia funkcjonalna miednicy mniejszej.
- Anatomia funkcjonalna mięśni dna miednicy – rodzaj mięśni, podział, zasady działania, funkcje.
- Omówienie procesu mikcji (12 fizjologicznych odruchów Mahony`ego).
- Zaburzenia postawy ciała i jej wpływ na pojawienie się nietrzymania moczu oraz obniżenia narządów miednicy mniejszej.
- Definicja i rodzaje obniżenia narządów miednicy mniejszej.
- Międzynarodowe klasyfikacje stopnia obniżenia narządów miednicy mniejszej.
- System więzadłowo-mięśniowo-powięziowy zapewniający statykę narządów miednicy mniejszej. Teoria De Lansey.
- Czynniki ryzyka predysponujące, wywołujące i ujawniające obniżenie narządów miednicy mniejszej.
- Synergia i dyssynergia przeponowo-brzuszno-miedniczna – definicja, kiedy mówimy o synergii, a kiedy będzie już dyssynergia, jak powstaje, co się zaburza, jakie mogą być przyczyny powstawania, sposób przywracania utraconej funkcji.
- Fizjologia i patologia oddechu.
- Wpływ aktywnego oporowanego wydechu na poprawę funkcji trzymania moczu oraz zmniejszenia obniżenia narządów miednicy mniejszej.
- Ćwiczenia aktywnego oporowanego wydechu w pozycjach izolowanych oraz ruchach złożonych. Propozycja ćwiczeń z ich progresją.
- Ćwiczenia aktywnego oporowanego wydechu w treningu siłowym.
- Praca z przeponą – możliwości mobilizacji, ćwiczenia, rozluźnianie, oddech w ruchu.
- Ćwiczenia mięśni dna miednicy.
- Ćwiczenia aktywacji mięśnia poprzecznego brzucha – wyizolowane, złożone.
- Strategia połączeń mięśniowo-powięziowych pomiędzy dnem miednicy, a innymi taśmami ciała.
- Równoważenie pracy taśm mięśniowo-powięziowych i ich wpływ na poprawę zdolności trzymania moczu oraz zmniejszenia obniżenia narządów miednicy mniejszej. Propozycja koncepcji ćwiczeń.
- Ćwiczenia hipopresyjne.
- Wpływ ergonomii dnia codziennego na występowanie zaburzeń.
- Omówienie codziennych nawyków wpływających na możliwość pojawienia się dysfunkcji trzymaniu moczu oraz obniżania narządów miednicy mniejszej.
- Omówienie działań prewencyjnych.
- Programowanie treningu w WNM oraz w obniżeniu narządów miednicy mniejszej.
- Case study.
DO KOGO SKIEROWANE JEST SZKOLENIE?
Szkolenie skierowane jest do trenerów personalnych, trenerów medycznych, fizjoterapeutów oraz osób, które na co dzień pracują z kobietami, a w szczególności do specjalistów, których interesuje tematyka problematyki uroginekologicznej kobiet oraz specjalistów, chcących poszerzyć swoje kompetencje o nowe zagadnienia.