3 dni (Istnieje możliwość płatności w ratach)
20.01.2024 – teoretyczny 1- dniowy zjazd online na platformie Zoom
27-28.01.2024 – praktyczny 2-dniowy zjazd stacjonarny w Poznaniu.
Pierwszy w Nowym Roku 2024, autorski kurs w pełni prowadzony w koncepcji funkcjonalno-medycznej, przygotowujący trenerów do odpowiedzialnej, świadomej i bezpiecznej pracy z kobietami w ciąży i po porodzie. Obszerne w wiedzę szkolenie, które uwzględnia wiadomości z dziedziny treningu fitness, fizjoterapii, ginekologii, uroginekologii, fizjologii ciąży i okresu okołoporodowego, zasad prowadzenia kobiet w ciąży, bezpieczeństwa prowadzenia treningu. Dokładnie omawiane są zmiany zachodzące w organizmie kobiety szczególnie pod kątem układu kostno-mięśniowo-powięziowo-więzadłowego w przebiegu ciąży z przykładami ćwiczeń, ich modyfikacjami, analizą i dostosowaniem ćwiczeń do trymestru ciąży i zmian osobniczych. Znajomość tych zmian stanowi dla trenera podstawę przygotowania odpowiedniego, bezpiecznego i świadomie przygotowanego programu ćwiczeń. Na szkoleniu nie zabraknie zagadnień związanych z typowymi dolegliwościami bólowymi oraz powikłaniami okresu ciąży i połogu. Uczestnicy szkolenia w praktyce będą analizować ciało kobiety pod kątem doboru ćwiczeń tak, by minimalizować niekorzystne skutki zmian w statyce ciała oraz planować program ćwiczeń w aspekcie przywracania funkcjonalności i prawidłowości pracy ciała po porodzie. Uczestnicy zapoznają się z zasadami tworzenia zajęć grupowych, odbędą się lekcje pokazowe z przyborami oraz z zastosowaniem oporu własnego ciała. Analizie podlegają typowe ćwiczenia z modyfikacją pod kątem trymestru ciąży, potrzeb organizmu, dopasowaniem pozycji ćwiczeń do przebiegu ciąży i indywidualnego problemu. Duża uwaga na szkoleniu skoncentrowana jest na pracę funkcjonalną w oparciu o wzorce ruchu oraz taśmy mięśniowo-powięziowe. Uczestnicy nauczą się spojrzenia trójpłaszczyznowego na ciało kobiety w ciąży i po porodziew koncepcji PNF oraz Anatomy Trains.
TEMATYKA KURSU TO M.IN.:
- Podział przebiegu ciąży i czas jej trwania.
- Fizjologiczne zmiany adaptacyjne w przebiegu ciąży (analiza wszystkich układów ciała).
- Fizjologiczne zmiany adaptacyjne układu ruchu kobiety ciężarnej (zmiany układu kostno-mięśniowo-powięziowego) wpływające na zmianę postawy ciała ciężarnej i zaburzeń z tym związanych.
- Zaburzenia statyki narządu ruchu i idące za tym kompensacje przeciążeniowe w ciąży i po porodzie (przyczyny występowanie, postępowanie zapobiegawcze, minimalizowanie przeciążeń, założenia treningowe).
- Mięśnie dna miednicy w ciąży i po porodzie. Analiza w obrazie USG.
- Mięśnie brzucha – zachowanie w ciąży i po porodzie.
- Rozejście mięśni prostych brzucha (diastasis recti) i dysfunkcja ściany brzucha. Analiza z wykorzystaniem obrazu USG. Ćwiczenia w korekcji i przywracania funkcji ściany brzucha.
- Przepona i oddech.
- Ciśnienie śródbrzuszne. Fizjologia i patologia.
- Trening medyczny w ciąży.
- Poród i połóg, ćwiczenia w okresie połogu.
- Trening medyczny po porodzie.
- Zmiany hormonalne w okresie ciąży i po porodzie, pojęcie baby blues, elementy psychologii kobiety ciężarnej.
- Trening medyczny, a fizjoterapia uroginekologiczna.
- Trening w nietrzymaniu moczu oraz obniżeniu narządu rodnego.
DODATKOWE ATUTY:
- USG podczas szkolenia do nauki świadomej i poprawnej aktywacji mięśni dna miednicy. Każdy z uczestników otrzyma własny instruktaż, ocenę umiejętności skurczu, aby umiał przekazać wiedzę swoim podopiecznym.
- Analiza pod USG pracy ściany brzucha i umiejętności oceny poprawności napięcia mm. brzucha w tym głównego mięśnia poprzecznego. Będziemy oceniać aktywować mm brzucha podczas funkcji i oceniać poprawność ruchu lub jej brak.
- Case Study – analiza przypadków w typowych dysfunkcjach jak m.in.: nietrzymanie moczu, ból stawów biodrowych w ciąży.
- Szkolenie akredytowane przez REPS.
CO ZYSKASZ?
- Wiedzę od wieloletniego czynnego praktyka zawodowego – trenerski oraz fizjoterapeutki uroginekologicznej.
- Jako przyszły specjalista ćwiczący z Paniami w ciąży i po porodzie poznasz i zrozumiesz specyfikę problemów uroginekologicznych pod kątem medycznym, co jest podstawą do tworzenia zdrowego i bezpiecznego treningu u kobiet. Poznasz najczęstsze dysfunkcje i powikłania, będziesz umieć z nimi pracować (bo zrozumiesz skąd się biorą, jakie mają przyczyny).
- Zrozumiesz jak bardzo Ty jako Trener jesteś ważnym ogniwem we współpracy między fizjoterapeutą, a lekarzem ginekologiem.
- Zdobędziesz umiejętności przeprowadzenia diagnostyki dla potrzeb rozpoczęcia pracy z podopieczną.