Czym jest obniżenie narządów miednicy mniejszej? To przemieszczenie się narządów poza ich fizjologiczną ruchomość w kierunku doogonowym, czyli wpuklenie się narządów miednicy mniejszej do pochwy. Mając na uwadze obniżenie narządów mam na myśli ich kilka form, a są to:

 • obniżenie pęcherza moczowego (wpuklenie się pęcherza moczowego do pochwy – cystocele)
 • obniżenie cewki moczowej (wpuklenie cewki moczowej do pochwy – uretrocele),
 • obniżenie macicy (obniżenie macicy w kierunku do pochwy
 • obniżenie odbytnicy (wpuklenie jelita grubego do pochwy – rektocelami).
 • obniżenie  jelita cienkiego (wpuklenie pętli jelita cienkiego do pochwy – enterocele)

Dokładniej o tych defektach opiszę w kolejnym artykule.

Nie mniej jednak podstawową rzeczą jest zdiagnozowanie stopnia nasilenia obniżenia, a więc jak mocno obniżył się dany narząd względem swojego fizjologicznego ułożenia.  Główną skalą stosowaną przez lekarzy ginekologów określającą stopień nasilenia obniżenia narządu rodnego jest skala POP-Q (Pelvic Organ Prolapse-Qualification).  Jest to 5-stopniowa skala, która nie określa co zostało uszkodzone, ale pozwala klinicznie zdiagnozować jak daleko doszło do obniżenia (jak nisko). Skala 5-stopniowa składa się ze stopni od 0 do 4, gdzie stopień 0 oznacza brak obniżenia, natomiast stopień 4 oznacza wypadnięcie całkowite na całej długości pochwy.

Zdiagnozowanie poziomu obniżenia jest najważniejsze zarówno dla pacjentki jak i dla fizjoterapeuty uroginekologicznego, bowiem od tego zależy jakie zostaną podjęte dalsze działania diagnostyczne oraz lecznicze. Pamiętajmy proszę, że nie od razu skazane jesteśmy na operację. Jeśli lekarz zdiagnozował obniżenie na poziomie stopnia 1 i 2 fizjoterapia zachowawcza ma w tym przypadku ma swoje pełne zastosowanie i nie musi od razu oznaczać operacji. Podstawową rzeczy jest wtedy wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który wykona dodatkowe badanie i poprowadzi fizjoterapię stosując ćwiczenia, elektrostymulację,  biofeedback. Zdiagnozowane przez lekarza obniżenie na poziomie 3 i więcej tutaj już można spodziewać się operacji, gdyż sama fizjoterapia zachowawcza może nie przynieść efektu. Aczkolwiek nawet jeśli już konieczna jest operacja , pamiętajmy, że ona jedynie przywróci narządom anatomiczne ułożenie i podwieszenie na odpowiednią wysokość. Nie zastąpi jednak odpowiedniego treningu wzmacniającego osłabione struktury dna miednicy (mięśnie i więzadła). Jeśli jest już diagnoza w kierunku zabiegu operacyjnego, to bezwzględnie fizjoterapia przed i pozabiegowa jest tutaj również niezbędna.

Z pewnością drogie Panie nie wolno bagatelizować pierwszych sygnałów mogących świadczyć o obniżeniu narządu rodnego ( o tym w kolejnym artykule), bowiem niewielki stopień obniżenia można wyleczyć ćwiczeniami oraz codzienną profilaktyką zmieniającą nawyki. Mało tego, jeśli jesteś młodą osobą, planujesz rodzinę, chciałabyś mieć udane życie seksualne, a pojawiają się symptomy mogące świadczyć o obniżeniu narządu rodnego, nie bagatelizuj tego stanu. Im wcześniej zaczniesz działać, tym lepiej w przyszłości dla Ciebie, Twojego partnera, możliwości powiększenia rodziny i cieszeniem się z pełni kobiecości. Operacja jest koniecznością, w sytuacji w której doszło do zerwania struktur, gdzie fizjoterapia zachowawcza już nie pomoże. Dbajcie o siebie i nie bagatelizujcie problemu.

Co o nas mówią?

Zapraszamy do kontaktu

FitFemina – Izabela Ślęzak-Walczybok

Marta Kaszubowska
tel.: +48 604 250 440
e-mail: marta.kaszubowska@fitfemina.pl


umów wizytę do Marty

Izabela Ślęzak-Walczybok
tel.: +48 606 721 668
e-mail: biuro@fitfemina.pl


umów wizytę do Izy

Ewelina Bojarynos
tel.: +48 600 275 117
e-mail: ewelina.bojarynos@fitfemina.pl


umów wizytę do Eweliny

Katarzyna Kapturkiewicz
tel.: +48 507 346 745
e-mail: katarzyna.kapturkiewicz@fitfemina.pl


umów wizytę do Kasi

Jacek Walczybok
tel.: +48 604 937 996
e-mail: jacek.walczybok@fitfemina.pl

Z uwagi na charakter pracy przy pacjentce, nie zawsze jesteśmy w stanie odebrać telefon. Bardzo prosimy o pozostawienie treści wiadomości i danych kontaktowych w poniższym formularzu. Oddzwonimy najszybciej jak to będzie możliwe. Dziękujemy za wyrozumiałość.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w powyższym formularzu, wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wysłaną przeze mnie wiadomość. Przesłane w formularzu dane osobowe będą przetwarzane przez administratora zgodnie przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2002 roku Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Podanie danych jest dobrowolne. Administrator umożliwia wgląd do własnych danych osobowych i zapewnia prawo ich poprawiania, jak i usunięcia.

  Mediqualis
  Phenix Liberty
  Fundacja Aenon
  Bistrot Italiano
  Indiba
  Centrum Wspierania Płodności
  Płodna Platforma
  ProFi Fitness
  SPJMedia
  Studio Projektowe DESIGNIO
  Świadoma Mama
  Thuasne
  Bodyway
  Medfemina