Czym jest obniżenie narządów miednicy mniejszej? To przemieszczenie się narządów poza ich fizjologiczną ruchomość w kierunku doogonowym, czyli wpuklenie się narządów miednicy mniejszej do pochwy. Mając na uwadze obniżenie narządów mam na myśli ich kilka form, a są to:
- obniżenie pęcherza moczowego (wpuklenie się pęcherza moczowego do pochwy – cystocele)
- obniżenie cewki moczowej (wpuklenie cewki moczowej do pochwy – uretrocele),
- obniżenie macicy (obniżenie macicy w kierunku do pochwy
- obniżenie odbytnicy (wpuklenie jelita grubego do pochwy – rektocelami).
- obniżenie jelita cienkiego (wpuklenie pętli jelita cienkiego do pochwy – enterocele)
Dokładniej o tych defektach opiszę w kolejnym artykule.
Nie mniej jednak podstawową rzeczą jest zdiagnozowanie stopnia nasilenia obniżenia, a więc jak mocno obniżył się dany narząd względem swojego fizjologicznego ułożenia. Główną skalą stosowaną przez lekarzy ginekologów określającą stopień nasilenia obniżenia narządu rodnego jest skala POP-Q (Pelvic Organ Prolapse-Qualification). Jest to 5-stopniowa skala, która nie określa co zostało uszkodzone, ale pozwala klinicznie zdiagnozować jak daleko doszło do obniżenia (jak nisko). Skala 5-stopniowa składa się ze stopni od 0 do 4, gdzie stopień 0 oznacza brak obniżenia, natomiast stopień 4 oznacza wypadnięcie całkowite na całej długości pochwy.
Zdiagnozowanie poziomu obniżenia jest najważniejsze zarówno dla pacjentki jak i dla fizjoterapeuty uroginekologicznego, bowiem od tego zależy jakie zostaną podjęte dalsze działania diagnostyczne oraz lecznicze. Pamiętajmy proszę, że nie od razu skazane jesteśmy na operację. Jeśli lekarz zdiagnozował obniżenie na poziomie stopnia 1 i 2 fizjoterapia zachowawcza ma w tym przypadku ma swoje pełne zastosowanie i nie musi od razu oznaczać operacji. Podstawową rzeczy jest wtedy wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który wykona dodatkowe badanie i poprowadzi fizjoterapię stosując ćwiczenia, elektrostymulację, biofeedback. Zdiagnozowane przez lekarza obniżenie na poziomie 3 i więcej tutaj już można spodziewać się operacji, gdyż sama fizjoterapia zachowawcza może nie przynieść efektu. Aczkolwiek nawet jeśli już konieczna jest operacja , pamiętajmy, że ona jedynie przywróci narządom anatomiczne ułożenie i podwieszenie na odpowiednią wysokość. Nie zastąpi jednak odpowiedniego treningu wzmacniającego osłabione struktury dna miednicy (mięśnie i więzadła). Jeśli jest już diagnoza w kierunku zabiegu operacyjnego, to bezwzględnie fizjoterapia przed i pozabiegowa jest tutaj również niezbędna.
Z pewnością drogie Panie nie wolno bagatelizować pierwszych sygnałów mogących świadczyć o obniżeniu narządu rodnego ( o tym w kolejnym artykule), bowiem niewielki stopień obniżenia można wyleczyć ćwiczeniami oraz codzienną profilaktyką zmieniającą nawyki. Mało tego, jeśli jesteś młodą osobą, planujesz rodzinę, chciałabyś mieć udane życie seksualne, a pojawiają się symptomy mogące świadczyć o obniżeniu narządu rodnego, nie bagatelizuj tego stanu. Im wcześniej zaczniesz działać, tym lepiej w przyszłości dla Ciebie, Twojego partnera, możliwości powiększenia rodziny i cieszeniem się z pełni kobiecości. Operacja jest koniecznością, w sytuacji w której doszło do zerwania struktur, gdzie fizjoterapia zachowawcza już nie pomoże. Dbajcie o siebie i nie bagatelizujcie problemu.