Jakie powinien spełniać funkcje dobrze dobrany biustonosz i jakimi cechami powinien się charakteryzować?
Jesteś przed podjęciem decyzji o wykonaniu zmian kształtu piersi, a może jesteś zmuszona wykonać rekonstrukcję z innych powodów. O czym powinnaś wiedzieć, aby przygotować się do operacji? Jednym z zaleceń lekarskich jest dobór odpowiedniego biustonosza. Jeden z czynników mających wpływ na końcowy efekt zabiegu, kształt biustu i ułożenie. Jaki jest idealny? Powinien on być nie tylko odpowiednio dostosowany do obecnych rozmiarów piersi, ale również spełniać swoje funkcje. Decydując się na jego zakup kierujmy się jego właściwą funkcjonalnością. Dobry biustonosz to taki, który zapewnia odpowiednią:
- Stabilizację, ważna szczególnie w pierwszych tygodniach po opracji. Pomaga stabilizować piersi i implanty, zapobiega przed nadmiernymi ruchami, które mogłyby zaburzyć proces gojenia.
- Kompresję, jako forma delikatnego ucisku, pomocna w minimalizowaniu dolegliwości pozabiegowych, w tym bólu oraz obrzęku. Zapewnia prawidłowe gojenie ran i formowanie blizn.
- Wsparcie nowo ukształtowanych piersi, redukując wywierany na nie ucisk i ich ruch. Zapewni większą wygodę już od pierwszych dni po zabiegu.
- Ochronę miejsc cięcia chirurgicznego. Odpowiedni krój biustonosza zapobiega podrażnieniom powodowanym przez odzież, jak i zmniejsza ryzyko tarcia i niekontrolowanego ucisku okolicy operowanej.
Na rynku jest wiele biustonoszy dedykowanych po zabiegach w obrębie piersi, ale ty zastanawiasz się który będzie idealny. Czy ten, który sobie upatrzyłaś spełni funkcję i zabezpieczy finalny efekt przeprowadzonej operacji. Zanim podejmiesz podjęciem decyzji kieruj się kilkoma pomocnymi wskazówkami:
- Właściwy rozmiar – ze względu na ryzyko utrudnionego krążenia, unikaj zbyt ciasnych modeli, mogących powodować dyskomfort w ciągu dnia. Z kolei zbyt luźne biustonosze, wpłyną na niewłaściwe wsparcie i formowanie się piersi. Przed wizytą w klinice zmierz swój obwód w biuście i pod biustem
- Przyjazny materiał – gładki, bawełniany bez szwów w okolicy cięcia , będzie najlepszym rozwiązaniem. Okolica blizny potrzebuje przyjemnego dotyku, miękkiego i oddychającego materiału.
- Zapinanie od przodu – zapinanie z przodu jest nie tylko łatwiejsze w trakcie zakładania i zdejmowania, ale ogranicza wykonywanie w ciągu dnia zbyt obszernych i niezalecanych ruchów.
- Bez fiszbin – tarcie i miejscowy ucisk w rejonie w pierwszym etapie rekonwalescencji jest niezalecany. Brak fiszbin, minimalizuje zaburzenia krążenia również i limfatycznego.
- Regulowany obwód i ramiączka – regulowane biustonosze na obwodzie oraz z ramiączkami umożliwiają optymalne dopasowanie, wpływając na komfort ich noszenia oraz właściwe wsparcie.
Jeśli nie jesteś pewna, czy zakupiony biustonosz jest odpowiedni dla ciebie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym lub fizjoterapeutą, którzy na pewno okażą się pomocni w podjęciu decyzji.
Serdecznymi pozdrowieniami
Mgr Katarzyna Kapturkiewicz