Wiele Pań po porodzie chce rozpocząć aktywność fizyczną, ale niewiele wie od czego zacząć, jak pokierować swoim ciałem, jakie ćwiczenia będą odpowiednie. Istotą wszystkiego jest jednak to, że nie wiemy co zadziało się w naszym wewnętrznym układzie mięśniowym. Mimo, że możemy czuć się świetnie, może okazać się, że Twój wewnętrzny mięśniowy cylinder jest osłabiony, a niewłaściwe rozpoczęcie treningów może doprowadzić do pogłębienia zmian (a mogą one mieć już swój początek długo przed zajęciem w ciążę).

W FitFeminie stawiamy przede wszystkim na mądre podejście do sportu i aktywności fizycznej oraz do tego, by w odpowiedniej kolejności wracać do ćwiczeń. Wystarczy Ci jedno spotkanie, byś wiedziała nad czym trzeba popracować, co działa poprawnie, a co jest osłabione, od czego dokładnie rozpocząć ćwiczenia, w jakiej kolejności i dlaczego. Zawsze dużo tłumaczymy i nie pozostawiamy Cię bez odpowiedzi. Dla nas jest ważna edukacja Ciebie, byś była świadomą swojego ciała mamą.

By to wszystko było możliwe w FitFeminie pierwsza wizyta poporodowa to zawsze PEŁNA FUNKCJONALNA DIAGNOSTYKA.
Jeśli po takim spotkaniu będziesz chciała z nami podjąć dalszą współpracę, to na podstawie diagnostyki jesteśmy w stanie określić metody pracy, dobrać odpowiednie techniki oraz ćwiczenia do problemu, nauczyć Cię ćwiczeń domowych (zawsze od nas dostaniesz zadanie domowe 😊), a z czasem poszerzać zakres i intensywność. Jeśli coś w trakcie pracy będzie nas niepokoić, skierujemy Cię po dalszą diagnostykę do specjalistów.

W skład pierwszej diagnostycznej wizyty poporodowej wchodzą:

1. Wywiad z Pacjentką
2. Analiza postawy ciała i codziennych zachowań
3. Ocena toru oddechowego
4. Badanie powłok brzucha (palpacyjnie oraz z wykorzystaniem USG)
5. Badanie mięśni dna miednicy (per vaginum lub per rectum oraz z wykorzystaniem USG)
6. Ocena blizny po cesarskim cięciu i nacięciu krocza
7. Podsumowanie i podjęcie dalszych wspólnych działań terapeutycznych
8. Wstęp do początkowej terapii

Wywiad z Pacjentką

To pierwsza i niezbędna rzecz, od której rozpoczynamy naszą współpracę. Niezwykle ważne jest, aby Pacjentka mogła udzielić nam jak najwięcej szczegółowych informacji m.in.: przebieg ciąży, przebieg porodu i połogu, rodzaj porodu, ilość porodów, dolegliwości bólowe, aktywność fizyczna przed zajściem w ciążę i w trakcie jej trwania, rodzaj wykonywanej pracy zawodowej (czy siedząca, czy w ruchu), zapytamy również o mikcję , defekację i dolegliwości ze strony układu moczowego tp.: nietrzymanie moczu. Im więcej informacji uzyskamy od Pacjentki, tym bardziej i dokładniej jesteśmy w stanie Tobie pomóc. Wywiad jest intymny, w miłej atmosferze z zachowaniem pełnej poufności i uszanowania Pacjentki. Szanujemy sytuację, gdy pacjentka nie chce o czymś powiedzieć.

Analiza postawy ciała i codziennych zachowań

Analiza Twoje obecnej postawy ciała, w pozycji stojącej da nam odpowiedż jakie są Twoje wzorce ruchowe, jakie masz przyzwyczajenia, jak zachowuje się Twoja tłocznia brzuszna, jak wyglądają krzywizny kręgosłupa. Spróbujemy znaleźć idealną możliwą dla Twojego ciała postawę, zobaczymy jaka będzie jego odpowiedź. Nauczymy Cię przyjmowania nowych, dobrych nawyków. Analiza codziennych czynności (tj. wstawanie, noszenie dziecka, karmienie) również da nam cenną wskazówkę, czego Twoje ciało potrzebuje, ja nim pokierować w dalszym etapie, by pomóc Twojemu ciału po porodzie. Pamiętaj proszę, że nasza codzienna postawa ciała, oraz nasz sposób chodzenia, siedzenia, dźwigania ect. ma ogromne znaczenie w procesie sukcesów terapeutycznych, gojenia i obkurczania tkankowego, dlatego o tym nigdy nie zapominamy podczas wizyty.

Ocena sposobu oddychania (toru oddechowego)

Ocena sposobu Twojego oddychania (toru oddechowego)czy przebiega prawidłowo, czy coś jest zaburzone, to kolejny niezbędny element całej układanki, bo ciało to jeden element, dlatego zawsze sprawdzamy jak oddychasz. Sposób oddychania ma wpływ na wygląd Twojego brzucha, na stan napięcia mięśni dna miednicy, na postawę i stabilizację centralną.
Badanie powłok brzucha (palpacyjnie oraz z wykorzystaniem USG)

Podczas tego badania oceniamy palpacyjnie stan napięcia Twoich tkanek w okolicy brzucha, dokonujemy testy funkcjonalne pozwalające określić pracę Twoich mięśni brzucha oraz ocenić stan napięcia kresy białej i jej funkcjonalną aktywność. Następnie przy wykorzystaniu aparatury USG również badamy funkcjonalną pracę Twoich mięśni brzucha. USG pozwala nam również dokładnie ocenić odległość mięśni prostych brzucha od siebie i zachowanie się mięśni względem siebie. Każdy wynik skrupulatnie notujemy.
Badanie mięśni dna miednicy (per vaginum lub per rectum oraz z wykorzystaniem USG)

To najbardziej obszerne badanie i najistotniejsze, jakie przeprowadzamy w naszym gabinecie. Pierwsze badanie odbywa się per vaginum oraz za pomocą aparatury USG. Badanie to da nam informację o tym czy: Twoje mięśnie dna miednicy mają za duże napięcie, a może występuje ich osłabienie, czy pojawiają się asymetrie, czy jest obniżenie narządu rodnego, czy jest bolesność, czy umiesz poprawnie napinać mięśnie dna miednicy i jaka jest korelacja napięcia mięśni dna miednicy z tłoczni brzuszną, oddechem i innymi mięśniami w Twoim ciele oraz czy przednia i tylna ściana pochwy pracują prawidłowo. Do badania wykorzystujemy USG, bowiem da on nam dokładny obraz pracy dna miednicy (stanowi Biofeedback). Jeśli mięśnie dna miednicy aktywujesz nieprawidłowo lub nie potrafisz tego wykonać- nauczymy Cię poprawnego napięcia – to będzie bardzo ważny etap dla Ciebie, wymagający skupienia, uwagi i koncentracji na zadaniu. Dzięki temu już na pierwszej wizycie będziesz potrafiła poprawnie pracować swoimi mięśniami dna miednicy.

Ocena blizny po cesarskim cięciu i nacięciu krocza

Ocena polega na wizualnym oraz palpacyjnym określeniu stopnia przesuwalności tkanek pod kątem jej mobilności, dolegliwości bólowych oraz zachowania się powięzi i blizny w pozycji stojącej (Twojej typowej postawie ciała).Uczymy Pacjentkę dbałości o bliznę i jej samodzielnej mobilizacji. Obszar mobilizacji, którego się podejmiemy będzie zależał od stopnia zmian, czasu od zabiegu i osobniczych możliwości Pacjentki.

Podsumowanie wizyty i plan na terapię

Po zakończeniu badania, przechodzimy do podsumowania spotkania. Przedstawimy Ci co jest dobre,
co należałoby poprawić i od czego wg naszej oceny powinnaś rozpocząć. Otrzymasz od nas dokładne i jasne wskazówki dotyczące ergonomii dnia codziennego. Otrzymasz od nas również pierwsze ćwiczenia i ich instruktaż do samodzielnego wykonania w domu oraz zastosujemy Kinasiotaping (jeśli będzie konieczny). Jeśli zdecydujesz się kontynuować z nami współpracę i będziesz chciała z naszą pomocą wrócić do formy po porodzie, przedstawimy Tobie plan działania, tak byś jasno wiedziała co będziemy robić, jak pracować, z jaką częstotliwością. Zawsze po każdym zakończonym spotkaniu terapeutycznym otrzymasz od nas zadanie domowe w formie ćwiczeń, którego najpierw razem się nauczymy. Chcemy być pewne, że ćwiczenie wykonujesz poprawnie.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty ?

Z uwagi na to, że będziemy potrzebowały ocenić Twoją sylwetkę, miej na sobie Top i spodenki.
Do badania dna miednicy potrzebujemy byś na godzinę przed spotkaniem wypiła około 500 ml wody. Przy wypełnionym pęcherzu będziemy w stanie sprawdzić pracę Twoich mięśni dna miednicy. Jeśli posiadasz inne , wcześniejsze badania, konsultacje i masz wyniki badań możesz przynieść je ze sobą na pierwsze spotkanie 🙂 Spotkanie odbywa się w pełnej dyskrecji , intymnie i z poszanowaniem. Na pierwszą wizytę wygospodaruj czas od 60-70 minut.

Pamiętaj proszę, że nie zostawimy Ciebie bez odpowiedzi na pytania. Podczas pierwszej pełnej diagnostycznej konsultacji Ty dużo mówisz nam o sobie, ale również my bardzo dużo przekazujemy Tobie wiedzy. Zależy nam byś wiedziała i była świadoma jak pracuje obecnie Twoje ciało, co w nim nie działa poprawnie i co możemy osiągnąć. Ale pamiętaj proszę, że to nie tylko ręce fizjoterapeuty czy trenera są tu ważne. Większa część sukcesu zależy od Ciebie, a więc od Twojego zaangażowania, sumiennej codziennej pracy nad sobą i dobrych nawyków 🙂

Jesteśmy tu po to, by Tobie pomóc i dać Tobie wsparcie w powrocie do pełnej formy po porodzie 🙂

Zapraszamy na konsultacje 🙂

Izabela Ślęzak-Walczybok tel. 606 721 668, email: biuro@fitfemina.pl
Ewelina Bojarynos tel. 600 275 117, email: ewelina.bjarynos@fitfemina.pl

Co o nas mówią?

Zapraszamy do kontaktu

FitFemina – Izabela Ślęzak-Walczybok

Marta Kaszubowska
tel.: +48 604 250 440
e-mail: marta.kaszubowska@fitfemina.pl


umów wizytę do Marty

Izabela Ślęzak-Walczybok
tel.: +48 606 721 668
e-mail: biuro@fitfemina.pl


umów wizytę do Izy

Ewelina Bojarynos
tel.: +48 600 275 117
e-mail: ewelina.bojarynos@fitfemina.pl


umów wizytę do Eweliny

Katarzyna Kapturkiewicz
tel.: +48 507 346 745
e-mail: katarzyna.kapturkiewicz@fitfemina.pl


umów wizytę do Kasi

Jacek Walczybok
tel.: +48 604 937 996
e-mail: jacek.walczybok@fitfemina.pl

Z uwagi na charakter pracy przy pacjentce, nie zawsze jesteśmy w stanie odebrać telefon. Bardzo prosimy o pozostawienie treści wiadomości i danych kontaktowych w poniższym formularzu. Oddzwonimy najszybciej jak to będzie możliwe. Dziękujemy za wyrozumiałość.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w powyższym formularzu, wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wysłaną przeze mnie wiadomość. Przesłane w formularzu dane osobowe będą przetwarzane przez administratora zgodnie przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2002 roku Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Podanie danych jest dobrowolne. Administrator umożliwia wgląd do własnych danych osobowych i zapewnia prawo ich poprawiania, jak i usunięcia.

  Mediqualis
  Phenix Liberty
  Fundacja Aenon
  Bistrot Italiano
  Indiba
  Centrum Wspierania Płodności
  Medfemina Szpital
  Płodna Platforma
  ProFi Fitness
  SPJMedia
  Studio Projektowe DESIGNIO
  Świadoma Mama
  Bodyway
  Medfemina