09.11.2024 zjazd teoretyczny online
23-24.11.2024 zjazd praktyczny – stacjonarnie Wrocław
WIEDZA JEST ABSOLUTNYM MINIMUM POZWALAJĄCYM WZIĄĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ŚWIADOMY I BEZPIECZNY TRENING INNYCH
PFS Trening Kobiet w Ciąży i po Porodzie to 3-dniowe intensywne szkolenie w ujęciu funkcjonalno-medycznym, przygotowujące trenerów do odpowiedzialnej, świadomej i bezpiecznej pracy z kobietami w ciąży i po porodzie. Obszerne w wiedzę szkolenie, które uwzględnia wiadomości z dziedziny treningu fitness, fizjoterapii, ginekologii, uroginekologii, fizjologii ciąży i okresu okołoporodowego, zasad prowadzenia kobiet w ciąży, bezpieczeństwa prowadzenia treningu. Dokładnie omawiane są zmiany zachodzące w organizmie kobiety szczególnie pod kątem układu kostno-mięśniowo-powięziowo-więzadłowego w przebiegu ciąży z przykładami ćwiczeń, ich modyfikacjami, analizą i dostosowaniem ćwiczeń do trymestru ciąży i zmian osobniczych. Znajomość tych zmian stanowi dla trenera podstawę przygotowania odpowiedniego, bezpiecznego i świadomego programu ćwiczeń.
Na szkoleniu nie zabraknie zagadnień związanych z typowymi dolegliwościami bólowymi oraz powikłaniami okresu ciąży i połogu. Uczestnicy szkolenia w praktyce będą analizować ciało kobiety pod kątem doboru ćwiczeń tak, by minimalizować niekorzystne skutki zmian w statyce ciała oraz planować program ćwiczeń w aspekcie przywracania funkcjonalności i prawidłowości pracy ciała po porodzie.
Uczestnicy zapoznają się z zasadami tworzenia zajęć grupowych, odbędą się lekcje pokazowe z przyborami oraz z zastosowaniem oporu własnego ciała. Analizie podlegają typowe ćwiczenia z modyfikacją pod kątem trymestru ciąży, potrzeb organizmu, dopasowaniem pozycji ćwiczeń do przebiegu ciąży i indywidualnego problemu. Duża uwaga na szkoleniu skoncentrowana jest na pracę funkcjonalną w oparciu o wzorce ruchu oraz taśmy mięśniowo-powięziowe. Uczestnicy nauczą się spojrzenia trójpłaszczyznowego na ciało kobiety w ciąży i po porodzie.
DODATKOWE KORZYŚCI:
- Na każdym ze szkoleń PFS Trening Kobiet w Ciąży i po Porodzie jest dostępny aparat USG, na którym będziemy z Wami pracować! W czym pomoże praca z USG? To same korzyści, zobaczcie sami:
- USG podczas szkolenia wykorzystywane jest do nauki świadomej i poprawnej aktywacji mięśni dna miednicy.
- Każdy z uczestników otrzyma własny instruktaż, ocenę umiejętności skurczu, naukę komunikacji dotyczącą skurczu, aby umiał przekazać wiedzę swoim podopiecznym.
- Na zasadzie biofeedback będzie widoczny poprawna oraz niepoprawna aktywacja mięśni dna miednicy. Zniwelujemy również błędy, niepoprawności.
- Będziemy analizować pod USG pracę ściany brzucha, kresy białej, kres półksiężycowatych i umiejętności oceny poprawności napięcia mm. brzucha, w tym głównego mięśnia poprzecznego oraz mięśni skośnych brzucha.
- Będziemy oceniać sposób aktywacji mięśnia poprzecznego, szukać kompensacji
i niwelować błędy. - USG pozwoli nauczyć uczestnika umiejętności oceny palpacyjnie poziomu i poprawności, kiedy napina się mięsień poprzeczny, a kiedy już pojawią się kompensacje z poziomu mięśni skośnych.
DLA KOGO PRZEZNACZONE JEST SZKOLENIE?
Szkolenie przeznaczone jest dla Instruktorów fitness, tenerów personalnych, fizjoterapeutów, których interesuje tematyka i zagadnienia prowadzenia treningu kobiet w ciąży i po porodzie, zarówno w zajęciach grupowych jak i treningach indywidualnych. Dla instruktorów chcących poszerzyć swój obecny warsztat instruktorski o nową wiedzę i prowadzić odpowiedzialnie i świadomie trening w ciąży i po porodzie oraz dla każdego kto jest chłonny wiedzy, chce poszerzyć tematykę o dużą ilość zagadnień z dziedziny medycyny, fizjoterapii, ginekologii, urologii, które pozwolą odpowiedzialnie podejść do treningu kobiet w ciąży i po porodzie i w bezpieczny sposób przygotować program ćwiczeń.
SZCZEGÓŁOWA TEMATYKA SZKOLENIA:
- Podział przebiegu ciąży i czas jej trwania.
- Fizjologiczne zmiany adaptacyjne w przebiegu ciąży (analiza wszystkich układów ciała).
- Fizjologiczne zmiany adaptacyjne układu ruchu kobiety ciężarnej (zmiany układu kostno-mięśniowo-powięziowego) wpływające na zmianę postawy ciała ciężarnej i zaburzeń
z tym związanych. - Zaburzenia statyki narządu ruchu i idące za tym kompensacje przeciążeniowe w ciąży i po porodzie (przyczyny występowanie, postępowanie zapobiegawcze, minimalizowanie przeciążeń, założenia treningowe, analiza)
- Mięśnie dna miednicy w ciąży i po porodzie. Anatomia, fizjologia, funkcja, współdziałanie czynnościowe z przeponą i ścianą brzucha.
- Mięśnie brzucha – zachowanie w ciąży i po porodzie. Anatomia funkcjonalna.
- Rozejście mięśni prostych brzucha (diastasis recti) i dysfunkcja ściany brzucha. Anatomia funkcjonalna, anatomia palpacyjna oraz z wykorzystaniem USG. Nauka oceny rozejścia, przyczyn występowania, testy funkcjonalne kwalifikujące.
- Przepona i oddech – prawidłowy wzorzec a jego dysfunkcja.Nauka pracy z oddechem.
- Syneria przeponowo-brzuszno-miednicza – kiedy funkcja, a kiedy dysfunkcja, możliwości przywracania funkcji poprzez odpowiednie ćwiczenia.
- Ciśnienie śródbrzuszne. Analiza, rozkład ciśnienia i jego wpływ na programowanie ćwiczeń, usprawnianie i przywracanie praiwdłowej funkcji tłoczni brzusznej. Przyczyny zaburzeń ciśnienia śródbrzusznego.
- Trening medyczny w ciąży.
- Poród i połóg – ćwiczenia we wczesnym i późniejszym okresie połogu.
- Trening medyczny po porodzie. Analiza krok po kroku usprawniania, programowania ćwiczeń.
- Trening w koncepcji metody PNF oraz taśm-mięśniowo powięziowy Wg Tom Mayers
- Stretching statycznym dynamiczny, PIR w specyfice treningu kobiet w ciąży i po porodzie.
- Podstawy uroginekologii (definicja i klasyfikacja nietrzymania moczu, fizjologia i patologia procesu mikcji, kwalifikacja i rodzaj zaburzeń statyki narządu rodnego, klasyfikacja międzynarodowa).