08.12.2024 (teoria online)
14-15.12.2024 (praktyczny zjazd stacjonarny)

WIEDZA JEST ABSOLUTNYM MINIMUM POZWALAJĄCYM WZIĄĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ŚWIADOMY I BEZPIECZNY TRENING INNYCH

 

PFS Trening Kobiet w Ciąży i po Porodzie to 3-dniowe intensywne szkolenie w ujęciu funkcjonalno-medycznym, przygotowujące trenerów do odpowiedzialnej, świadomej i bezpiecznej pracy z kobietami w ciąży i po porodzie. Obszerne w wiedzę szkolenie, które uwzględnia wiadomości z dziedziny treningu fitness, fizjoterapii, ginekologii, uroginekologii, fizjologii ciąży i okresu okołoporodowego, zasad prowadzenia kobiet w ciąży, bezpieczeństwa prowadzenia treningu. Dokładnie omawiane są zmiany zachodzące w organizmie kobiety szczególnie pod kątem układu kostno-mięśniowo-powięziowo-więzadłowego w przebiegu ciąży z przykładami ćwiczeń, ich modyfikacjami, analizą i dostosowaniem ćwiczeń do trymestru ciąży i zmian osobniczych. Znajomość tych zmian stanowi dla trenera podstawę przygotowania odpowiedniego, bezpiecznego i świadomego programu ćwiczeń. Na szkoleniu nie zabraknie zagadnień związanych z typowymi dolegliwościami bólowymi oraz powikłaniami okresu ciąży i połogu. Uczestnicy szkolenia w praktyce będą analizować ciało kobiety pod kątem doboru ćwiczeń tak, by minimalizować niekorzystne skutki zmian w statyce ciała oraz planować program ćwiczeń w aspekcie przywracania funkcjonalności i prawidłowości pracy ciała po porodzie. Uczestnicy zapoznają się z zasadami tworzenia zajęć grupowych, odbędą się lekcje pokazowe z przyborami oraz z zastosowaniem oporu własnego ciała. Analizie podlegają  typowe ćwiczenia z modyfikacją pod kątem trymestru ciąży, potrzeb organizmu, dopasowaniem pozycji ćwiczeń do przebiegu ciąży i indywidualnego problemu.  Duża uwaga na szkoleniu skoncentrowana jest na pracę funkcjonalną w oparciu o wzorce ruchu oraz taśmy mięśniowo-powięziowe. Uczestnicy nauczą się spojrzenia trójpłaszczyznowego na ciało kobiety w ciąży i po porodzie.

DODATKOWE KORZYŚCI:

Na każdym ze szkoleń PFS Trening Kobiet w Ciąży i po Porodzie jest dostępny aparat USG, na którym będziemy z Wami pracować! W czym pomoże praca z USG? To same korzyści, zobaczcie sami:

 • USG podczas szkolenia wykorzystywane jest do nauki świadomej i poprawnej aktywacji mięśni dna miednicy.
 • Każdy z uczestników otrzyma własny instruktaż, ocenę umiejętności skurczu, naukę komunikacji dotyczącą skurczu, aby umiał przekazać wiedzę swoim podopiecznym.
 • Na zasadzie biofeedback będzie widoczny poprawna oraz niepoprawna aktywacja mięśni dna miednicy. Zniwelujemy również błędy, niepoprawności.
 • Będziemy analizować pod USG pracę ściany brzucha, kresy białej, kres półksiężycowatych i umiejętności oceny poprawności napięcia mm. brzucha, w tym głównego mięśnia poprzecznego oraz mięśni skośnych brzucha.
 • Będziemy oceniać sposób aktywacji mięśnia poprzecznego, szukać kompensacji i niwelować błędy.
 • USG pozwoli nauczyć uczestnika umiejętności oceny palpacyjnie poziomu i poprawności, kiedy napina się mięsień poprzeczny, a kiedy już pojawią się kompensacje z poziomu mięśni skośnych.

DLA KOGO PRZEZNACZONE JEST SZKOLENIE?

Szkolenie przeznaczone jest dla Instruktorów fitness, tenerów personalnych, fizjoterapeutów, których interesuje tematyka i zagadnienia prowadzenia treningu kobiet w ciąży i po porodzie, zarówno w zajęciach grupowych jak i treningach indywidualnych. Dla instruktorów chcących poszerzyć swój obecny warsztat instruktorski o nową wiedzę i prowadzić odpowiedzialnie i świadomie trening w ciąży i po porodzie oraz dla każdego kto jest chłonny wiedzy, chce poszerzyć tematykę o dużą ilość zagadnień z dziedziny medycyny, fizjoterapii, ginekologii, urologii, które pozwolą odpowiedzialnie podejść do treningu kobiet w ciąży i po porodzie i w bezpieczny sposób przygotować program ćwiczeń.

SZCZEGÓŁOWA TEMATYKA SZKOLENIA:

 • Podział przebiegu ciąży i czas jej trwania.
 • Fizjologiczne zmiany adaptacyjne w przebiegu ciąży (analiza wszystkich układów ciała).
 • Fizjologiczne zmiany adaptacyjne układu ruchu kobiety ciężarnej (zmiany układu kostno-mięśniowo-powięziowego) wpływające na zmianę postawy ciała ciężarnej i zaburzeń z tym związanych.
 • Zaburzenia statyki narządu ruchu i idące za tym kompensacje przeciążeniowe w ciąży i po porodzie (przyczyny występowanie, postępowanie zapobiegawcze, minimalizowanie przeciążeń, założenia treningowe, analiza)
 • Mięśnie dna miednicy w ciąży i po porodzie. Anatomia, fizjologia, funkcja, współdziałanie czynnościowe z przeponą i ścianą brzucha.
 • Mięśnie brzucha – zachowanie w ciąży i po porodzie. Anatomia funkcjonalna.
 • Rozejście mięśni prostych brzucha (diastasis recti) i dysfunkcja ściany brzucha. Anatomia funkcjonalna, anatomia palpacyjna oraz z wykorzystaniem USG. Nauka oceny rozejścia, przyczyn występowania, testy funkcjonalne kwalifikujące.
 • Przepona i oddech – prawidłowy wzorzec a jego dysfunkcja.Nauka pracy z oddechem.
 • Syneria przeponowo-brzuszno-miednicza – kiedy funkcja, a kiedy dysfunkcja, możliwości przywracania funkcji poprzez odpowiednie ćwiczenia.
 • Ciśnienie śródbrzuszne. Analiza, rozkład ciśnienia i jego wpływ na programowanie ćwiczeń, usprawnianie i przywracanie praiwdłowej funkcji tłoczni brzusznej. Przyczyny zaburzeń ciśnienia śródbrzusznego.
 • Trening medyczny w ciąży.
 • Poród i połóg – ćwiczenia we wczesnym i późniejszym okresie połogu.
 • Trening medyczny po porodzie. Analiza krok po kroku usprawniania, programowania ćwiczeń.
 • Trening w koncepcji metody PNF oraz taśm-mięśniowo powięziowy Wg Tom Mayers
 • Stretching statycznym dynamiczny, PIR w specyfice treningu kobiet w ciąży i po porodzie.
 • Podstawy uroginekologii (definicja i klasyfikacja nietrzymania moczu, fizjologia i patologia procesu mikcji, kwalifikacja i rodzaj zaburzeń statyki narządu rodnego, klasyfikacja międzynarodowa).

Prowadzący

Co o nas mówią?

Zapraszamy do kontaktu

FitFemina – Izabela Ślęzak-Walczybok

Marta Kaszubowska
tel.: +48 604 250 440
e-mail: marta.kaszubowska@fitfemina.pl


umów wizytę do Marty

Izabela Ślęzak-Walczybok
tel.: +48 606 721 668
e-mail: biuro@fitfemina.pl


umów wizytę do Izy

Ewelina Bojarynos
tel.: +48 600 275 117
e-mail: ewelina.bojarynos@fitfemina.pl


umów wizytę do Eweliny

Katarzyna Kapturkiewicz
tel.: +48 507 346 745
e-mail: katarzyna.kapturkiewicz@fitfemina.pl


umów wizytę do Kasi

Jacek Walczybok
tel.: +48 604 937 996
e-mail: jacek.walczybok@fitfemina.pl

Z uwagi na charakter pracy przy pacjentce, nie zawsze jesteśmy w stanie odebrać telefon. Bardzo prosimy o pozostawienie treści wiadomości i danych kontaktowych w poniższym formularzu. Oddzwonimy najszybciej jak to będzie możliwe. Dziękujemy za wyrozumiałość.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w powyższym formularzu, wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wysłaną przeze mnie wiadomość. Przesłane w formularzu dane osobowe będą przetwarzane przez administratora zgodnie przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2002 roku Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Podanie danych jest dobrowolne. Administrator umożliwia wgląd do własnych danych osobowych i zapewnia prawo ich poprawiania, jak i usunięcia.

  Mediqualis
  Phenix Liberty
  Fundacja Aenon
  Bistrot Italiano
  Indiba
  Centrum Wspierania Płodności
  Medfemina Szpital
  Płodna Platforma
  ProFi Fitness
  SPJMedia
  Studio Projektowe DESIGNIO
  Świadoma Mama
  Bodyway
  Medfemina