Zjazd 1: 14.01.2022 online
Zjazd 2: 21-22.01.2022 zjazd stacjonarny Wrocław

WIEDZA JEST ABSOLUTNYM MINIMUM POZWALAJĄCYM WZIĄĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ŚWIADOMY I BEZPIECZNY TRENING INNYCH.

PFS Trening Kobiet w Ciąży i po Porodzie to 3-dniowe intensywne szkolenie w ujęciu funkcjonalno-medycznym, przygotowujące trenerów do odpowiedzialnej, świadomej i bezpiecznej pracy z kobietami w ciąży i po porodzie. Obszerne w wiedzę szkolenie, które uwzględnia wiadomości z dziedziny treningu fitness, fizjoterapii, ginekologii, uroginekologii, fizjologii ciąży i okresu okołoporodowego, zasad prowadzenia kobiet w ciąży, bezpieczeństwa prowadzenia treningu. Dokładnie omawiane są zmiany zachodzące w organizmie kobiety szczególnie pod kątem układu kostno-mięśniowo-powięziowo-więzadłowego w przebiegu ciąży z przykładami ćwiczeń, ich modyfikacjami, analizą i dostosowaniem ćwiczeń do trymestru ciąży i zmian osobniczych. Znajomość tych zmian stanowi dla trenera podstawę przygotowania odpowiedniego, bezpiecznego i świadomie przygotowanego programu ćwiczeń. Na szkoleniu nie zabraknie zagadnień związanych z typowymi dolegliwościami bólowymi oraz powikłaniami okresu ciąży i połogu. Uczestnicy szkolenia w praktyce będą analizować ciało kobiety pod kątem doboru ćwiczeń tak, by minimalizować niekorzystne skutki zmian w statyce ciała oraz planować program ćwiczeń w aspekcie przywracania funkcjonalności i prawidłowości pracy ciała po porodzie. Uczestnicy zapoznają się z zasadami tworzenia zajęć grupowych, odbędą się lekcje pokazowe z przyborami oraz z zastosowaniem oporu własnego ciała. Analizie podlegają  typowe ćwiczenia z modyfikacją pod kątem trymestru ciąży, potrzeb organizmu, dopasowaniem pozycji ćwiczeń do przebiegu ciąży i indywidualnego problemu.  Duża uwaga na szkoleniu skoncentrowana jest na pracę funkcjonalną w oparciu o wzorce ruchu oraz taśmy mięśniowo-powięziowe. Uczestnicy nauczą się spojrzenia trójpłaszczyznowego na ciało kobiety w ciąży i po porodzie.

DODATKOWO:

 • Na każdym ze szkoleń PFS Trening Kobiet w Ciąży i po Porodzie będzie dostępny aparat USG, na którym będziemy z Wami pracować! W czym pomoże praca z USG? To same korzyści, zobaczcie sami!
 • USG podczas szkolenia wykorzystywane jest do nauki świadomej i poprawnej aktywacji mięśni dna miednicy.
 • Każdy z uczestników otrzyma własny instruktaż, ocenę umiejętności skurczu, naukę komunikacji dotyczącą skurczu, aby umiał przekazać wiedzę swoim podopiecznym.
 • Na zasadzie biofeedback będzie widoczny poprawna oraz niepoprawna aktywacja mięśni dna miednicy. Zniwelujemy również błędy, niepoprawności.
 • Będziemy analizować pod USG pracę ściany brzucha, kresy białej, kres półksiężycowatych i umiejętności oceny poprawności napięcia mm. brzucha, w tym głównego mięśnia poprzecznego oraz mięśni skośnych brzucha.
 • Będziemy oceniać sposób aktywacji mięśnia poprzecznego, szukać kompensacji i niwelować błędy.
 • USG pozwoli nauczyć uczestnika umiejętności oceny palpacyjnie poziomu i poprawności, kiedy napina się mięsień poprzeczny, a kiedy już pojawią się kompensacje z poziomu mięśni skośnych.
 • Każdy uczestnik kursu doświadczy sposobu napinania odpowiednich mięśni na sobie, co pozwoli zdobyć umiejętności palpacyjne oceny pracy ściany brzucha.

DLA KOGO PRZEZNACZONE JEST SZKOLENIE?

Szkolenie przeznaczone jest dla Instruktorów Fitness oraz Trenerów Personalnych, których interesuje tematyka i zagadnienia prowadzenia treningu kobiet w ciąży i po porodzie, zarówno w zajęciach grupowych jak i treningach indywidualnych, dla instruktorów chcących poszerzyć swój obecny warsztat instruktorski o nową wiedzę i prowadzić odpowiedzialnie i świadomie trening w ciąży i po porodzie oraz dla każdego kto jest chłonny wiedzy, chce poszerzyć tematykę o dużą ilość zagadnień z dziedziny medycyny, fizjoterapii, ginekologii, urologii, które pozwolą odpowiedzialnie podejść do treningu kobiet w ciąży i po porodzie i w bezpieczny sposób przygotować program ćwiczeń.

SZCZEGÓŁOWA TEMATYKA SZKOLENIA:

 1. Podział przebiegu ciąży i czas jej trwania.
 2. Fizjologiczne zmiany adaptacyjne w przebiegu ciąży (analiza wszystkich układów ciała).
 3. Fizjologiczne zmiany adaptacyjne układu ruchu kobiety ciężarnej (zmiany układu kostno-mięśniowo-powięziowego) wpływające na zmianę postawy ciała ciężarnej i zaburzeń z tym związanych.
 4. Zaburzenia statyki narządu ruchu i idące za tym kompensacje przeciążeniowe w ciąży i po porodzie (przyczyny występowanie, postępowanie zapobiegawcze, minimalizowanie przeciążeń, założenia treningowe, analiza)
 5. Mięśnie dna miednicy w ciąży i po porodzie. Anatomia, fizjologia, funkcja, współdziałanie czynnościowe z przeponą i ścianą brzucha.
 6. Mięśnie brzucha – zachowanie w ciąży i po porodzie. Anatomia funkcjonalna.
 7. Rozejście mięśni prostych brzucha (diastasis recti) i dysfunkcja ściany brzucha. Anatomia funkcjonalna, anatomia palpacyjna oraz z wykorzystaniem USG. Nauka oceny rozejścia, przyczyn występowania, testy funkcjonalne kwalifikujące.
 8. Przepona i oddech.
 9. Ciśnienie śródbrzuszne. Analiza, rozkład ciśnienia i jego wpływ na programowanie ćwiczeń, usprawnianie i przywracanie praiwdłowej funkcji tłoczni brzusznej. Przyczyny zaburzeń ciśnienia śródbrzusznego.
 10. Trening medyczny w ciąży.
 11. Poród i połóg.
 12. Trening medyczny po porodzie. Analiza krok po kroku usprawniania, programowania ćwiczeń.
 13. Trening w koncepcji metody PNF oraz taśm-mięśniowo powięziowy Wg Tom Mayers
 14. Trening medyczny w konkretnych przypadkach uroginekologicznych tj (nietrzymanie moczu, zaburzenia statyki narządku rodnego)
 15. Stretching statycznym dynamiczny, PIR w specyfice treningu kobiet w ciąży i po porodzie.
 16. Podstawy uroginekologii (definicja i klasyfikacja nietrzymania moczu, fizjologia i patologia procesu mikcji, kwalifikacja i rodzaj zaburzeń statyki narządu rodnego, klasyfikacja międzynarodowa).

Co o nas mówią?

Zapraszamy do kontaktu

FitFemina – Izabela Ślęzak-Walczybok

Marta Kaszubowska
tel.: +48 604 250 440
e-mail: marta.kaszubowska@fitfemina.pl


umów wizytę do Marty

Izabela Ślęzak-Walczybok
tel.: +48 606 721 668
e-mail: biuro@fitfemina.pl


umów wizytę do Izy

Ewelina Bojarynos
tel.: +48 600 275 117
e-mail: ewelina.bojarynos@fitfemina.pl


umów wizytę do Eweliny

Katarzyna Kapturkiewicz
tel.: +48 507 346 745
e-mail: katarzyna.kapturkiewicz@fitfemina.pl


umów wizytę do Kasi

Jacek Walczybok
tel.: +48 604 937 996
e-mail: jacek.walczybok@fitfemina.pl

Z uwagi na charakter pracy przy pacjentce, nie zawsze jesteśmy w stanie odebrać telefon. Bardzo prosimy o pozostawienie treści wiadomości i danych kontaktowych w poniższym formularzu. Oddzwonimy najszybciej jak to będzie możliwe. Dziękujemy za wyrozumiałość.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w powyższym formularzu, wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wysłaną przeze mnie wiadomość. Przesłane w formularzu dane osobowe będą przetwarzane przez administratora zgodnie przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2002 roku Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Podanie danych jest dobrowolne. Administrator umożliwia wgląd do własnych danych osobowych i zapewnia prawo ich poprawiania, jak i usunięcia.

  Mediqualis
  Phenix Liberty
  Fundacja Aenon
  Bistrot Italiano
  Indiba
  Centrum Wspierania Płodności
  Medfemina Szpital
  Płodna Platforma
  ProFi Fitness
  SPJMedia
  Studio Projektowe DESIGNIO
  Świadoma Mama
  Bodyway
  Medfemina