Czym jest fizjoterapia w połogu – to nic innego jak opieka na młodą mamą, a więc odpowiednie ćwiczenia i zabiegi, które powinny rozpocząć się już kilka godzin po porodzie. Takie ćwiczenia można stosować już 10-12 godzin po porodzie fizjologicznym i 12-24 godziny po cesarskim cięciu.
Fizjoterapia połogowa jest niezwykle ważną dziedziną fizjoterapii, niestety jednak z powodu braku wiedzy, informacji i edukacji, wiele kobiet po porodzie pozostaje samym sobie. Nie wiedzą co robić dalej, czego unikać, a co jest wskazane, jak ćwiczyć, a czego nie ćwiczyć, jaką profilaktykę zastosować by uchronić się przed następstwami niewłaściwych zachowań. Wcześnie i odpowiednio podjęte zabiegi terapeutyczne mogą pomóc kobiecie w przeciwdziałaniu niekorzystnym zmianom, które wywołał poród i cały okres ciąży. Dlaczego szybko podjęte działania fizjoterapeutyczne dają efekty ? Bowiem w okresie połogu kobieta jest jeszcze pod wpływem działania hormonu relaksyny, który ma działanie rozluźniające więzadła, stawy i mięśnie. Wykorzystanie tego zjawiska daje możliwość szybszego ukształtowania sylwetki kobiety (ciało jest elastyczne jak modelina i lepiej poddaje się działaniom terapeutycznym).
Na jakie zmiany możemy mieć wpływ podczas wczesnej fizjoterapii:
- Zapobieganie powikłaniom zakrzepowego zapalenia żył w połogu
- Poprawie wyglądu mięśni brzucha i szybszego jego powrotu do sprawności
- Zmniejszenie bóli kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego,
- Szybsze obkurczanie i opróżnianie się macicy (inwolucja)
- Zapobieganiu powikłaniom w postaci wysiłkowego nietrzymanie moczu
- Zapobieganiu powikłaniom związanym z obniżeniem narządu rodnego
- Likwidacja bóli ze strony blizny po cesarskim cięciu i tworzenia się zrostów
- Bóle i następstwa po cięciu krocza (jeśli do takowego doszło)
- Wyrównaniu zmian w statyce ciała kobiety (poprawa postawy ciała, zapewnienie synergii pracy ciała wszystkich mięśni, przywrócenia równowagi napięć mięśniowych)
- Poprawę nastroju psycho-fizycznego młodej mamy
- Profilaktykę w codziennych czynnościach, które pomogą w szybszym powrocie organizmu kobiety do stabilizacji i sprawności ( nauka ochrony słabych struktur ciała np. brzuchem, grzbiet; nauka siadania, wstawania, karmienia, właściwego noszenia maluszka, właściwych profilaktycznych zachowań w toalecie)
Fizjoterapia powinna rozpocząć się już w szpitalu, gdzie skupiać się powinniśmy na:
- Ćwiczeniach przeciwzakrzepowych
- Ćwiczeniach mięśni krocza
- Ćwiczeniach oddechowych
- Pionizacji ciała
- Nauce siadania i wstawania
Co składa się na Fizjoterapię w połogu tuż po wyjściu ze szpitala:
- Przeprowadzenie indywidualnego wywiadu
- Analiza przez terapeutę wykonywanych codziennych czynności przez pacjentkę.
- Nauka przyjmowania właściwych wzorców przez pacjentkę, dostosowanie pozycji (podczas leżenia, wstawania, siadania, karmienia piersią i/lub butelką, kąpania, przewijania) do stanu pacjentki, z zachowaniem zasad profilaktyki. Wszystko w celu zapewnienie ochrony słabych struktur ciała i likwidacji pogłębiania zmian powstałych w okresie ciąży.
- Ocena zakresu ruchomości stawów wraz z oceną sylwetki pacjentki. Nauka przyjmowania właściwej i świadomej postawy ciała pacjentki w przestrzeni , indywidualne wskazówki profilaktyki , w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych i szybszego powrotu do pełnej sprawności po ciąży.
- Terapia ukierunkowana na gojenie rany i mobilizację blizn,
- Ocena stanu powłok brzusznych (wielkości i rozmiaru rozstępu brzucha). Zastosowanie indywidualnej terapii oraz ćwiczeń domowych odpowiednio dostosowanych do potrzeb pacjentki.
- Ocena stanu mięśni dna miednicy
- Indywidualne wskazówki do profilaktyki mięśni dna miednicy
- Dostosowanie indywidualnych ćwiczeń ukierunkowanych na poprawę sylwetki, poprawę stanu brzucha, mięśni dna miednicy, oceny pracy przepony w kierunku zapewnienie synergicznej pracy mięśni dna miednicy, mięśni brzucha, grzbietu, mięśni oddechowych.
- Jeśli stan pacjentki tego wymaga – również taping.
Większość kobiet przyjmuje za naturalne takie symptomy jak ból kręgosłupa, utrzymujący się dyskomfort w obrębie krocza po porodzie, zmniejszone doznania seksualne, popuszczanie moczu w czasie zwiększonego wysiłku czy zwiotczały brzuch. Tymczasem zarówno tym, jak i wielu innym objawom, pojawiającym się w połogu i później, można zapobiegać lub skutecznie je leczyć, bez ingerencji farmakologicznej czy chirurgicznej. Dlatego też, im wcześniej podjęta fizjoterapia po porodzie, tym da lepsze rezultaty w późniejszym okresie życia, pozwoli kobiecie szybciej powrócić do formy po porodzie, cieszyć się swoją sylwetką i kobiecością, zabezpieczany przez mogącymi w dalszej konsekwencji pojawić się powikłaniami trudniejszymi do wypracowania. Wcześnie
i odpowiednio podjęta fizjoterapia w połogu jest uważam niezbędna jeśli kobieta planuje szybko wrócić do swojej ulubionej aktywności fizycznej, poprawić sylwetkę i cieszyć się zdrowiem na długie lata.